בוררות עסקית

בוררות עסקית

בין גופים עסקיים לבין עצמם וביניהם לבין לקוחות פרטיים וציבוריים מתנהלת פעילות ערה. העסקים מייצרים מוצרים, מספקים שירותים, מוכרים ועוד. כל השירותים ניתנים בהסכמות בעל פה ובכתב, בהתאם לחוקים קיימים, על פי הזמנות משלוח, וכדומה. כאשר צד אחד נפגע מהשני וחושב כי נגרם לו עוול או כי לא קיבל שירות על פי המובטח לו, יכול להתלונן בפני הצד השני, ובנוסף, להתלונן בפני ערכאות משפטיות ואחרות. במקרים בהם הסכסוכים מורכבים הם עלולים להגיע לבתי משפט או למוסד לבוררות.

ההליך בבתי משפט מתנהל בעצלתיים בגלל בירוקרטיה וסחבת. הוא יקר מבחינה כספית, ובמקרים רבים, קשה להתמודד עימו. לעומתו, הליך של בוררות עסקית יכול להיות פתרון טוב בהרבה לגישור ויישוב סכסוכים. ניתן למצוא עורכי דין ובוררים אשר מתמחים בתחום. הם בעלי אוריינטציה וידע מסחריים ומומלץ לשכור שירותיהם לפני הליכה לבית משפט או אפילו לאחר שהדיונים מתחילים. למעשה, שופטים רבים ממליצים לגשת לבוררות בנסיבות בהם מתברר כי הסכסוכים מורכבים. אחד היתרונות בהסכמי בוררות הוא שהם יכולים לקבל תוקף משפטי.

ההליך נערך, לרוב, במשרדי הבורר. הוא נערך בתנאים נינוחים וכל צד יכול השמיע את דבריו במלוא השקיפות. בפגישה הראשונה הוא מסביר את עקרונות המנחים את ההליך. הוא מאוד פעיל בו אבל מגיע ממקום ניטראלי. הוא מקשיב רוב קשב לשני הצדדים ולטענותיהם. הוא יערוך ישיבות משותפות, ובנוסף, ישיבות נפרדות עם כל צד. בגלל שהוא שומע את שני הצדדים הוא יכול לזהות נקודות הסכמה משותפות, להצביע עליהן בפני המתדיינים ומשם להמשיך. המגמה שלו היא להסביר לכל צד על הצורך בויתור על טענות מסוימות מתוך ראייה של היתרון בסיום הסכסוך. במידה והליך בוררות עסקית לא מצליח תמיד ניתן להגיע לבית משפט ולהמשיך שם את הדיון במחלוקת.

 

שתף מאמר

השב

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן