דוגמאות לחוזה זכ...

דוגמאות לחוזה זכיינות

דוגמאות לחוזה זכיינות

בין אם אתם עומדים בפני פתיחת עסק בזכיינות ובין אם רק מתעניינים, סביר להניח שתהיו מעוניינים לראות  דוגמאות לחוזה זכיינות. היות ותחום הזכיינות נמצא בשנים האחרונות בפריחה ומעורבים בו, בנוסף לזכיינים ולחברות המזכות, גם לא מעט עורכי דין ויועצים משפטיים, תוכלו למצוא ברחבי הרשת, לא מעט דוגמאות לחוזה זכיינות סטנדרטי. חוזה העוסק בנושאים מהותיים כגון: הקניית הזיכיון, דמי הזיכיון, התמלוגים, התחייבויות הזכיין, התחייבויות החברה המזכה ועוד. דוגמאות הללו יסייעו לכם לקבל תמונה כללית על אופיו של חוזה זכיינות, אולם כמו שכל מי שחתם אי פעם על חוזה יודע: החיסרון העיקרי של חוזים סטנדרטיים הוא שהם אינם מתאימים לכל מצב.

דוגמאות לחוזה זכיינות – אל תנסו אותן בעסק

רמת הפירוט של אותן דוגמאות לחוזה זכיינות שתוכלו לאתר או לקבל מחברים, עשויה להיות גבוהה, אבל זה לא מספיק. הדוגמאות אמנם מנוסחות בשפה משפטית קולחת, כוללות מספר סעיפים רבי משמעות ונראות כמו חוזים לכל דבר ועניין. מצד שני יש לקחת בחשבון כי הן כוללות התייחסות רחבה מאוד ולא יכולות לענות לצרכים הייחודיים שלכם. אחרי הכול מדובר בדוגמאות לחוזה זכיינות ולא בחוזים אמיתיים. על מנת שתוכלו לחתום על חוזה כדאי ומשתלם אתם חייבים להתייעץ עם עורך דין שמתמחה בתחום, מכיר את היכולות והאפשרויות הייחודיות שלכם, ומסוגל לתפור עבורכם חוזה זכיינות המתאים בדיוק למידות ולצרכים שלעם.

עו"ד אודי דנהירש:  מומחה לענייני זכיינות

עו"ד אודי דנהירש הוא מומחה לזכיינות העוסק בתחום למעלה מחמש עשרה שנים. הניסיון העשיר שצברו עו"ד דנהירש ואנשי המשרד שלו וההיכרות העמוקה שלהם עם תחום הזכיינות, מאפשרים להם לסייע לכם גם בבחינה מעמיקה של התוכנית העסקית וגם בניסוח חוזה זכיינות שיאפשר לכם להקים את העסק שלכם, להגיע  להצלחה שאתם חולמים עליה ולהתמיד בה לאורך זמן.

זכיינות לעסקים

הסכם זכיינות

זכיינות נחשבת לשיטת עשיית עסקים מקובלת בענפים שונים וביניהם: אופנה, מסעדנות ובתי קפה, סלולאר, מוצרי צריכה, רפואה ורוקחות ועוד. יזמים הרוצים לקבל עליהם ניהול סניף אשר יהיה בבעלותם אבל תחת המטריה של החברה נותנת הזכיינות, יכולים לעשות זאת, בתנאי, שהם עומדים בקריטריונים ובהתחייבויות הנדרשות מהם. אחד התנאים הוא עריכת הסכם זכיינות אשר מכיל בתוכו את כל הסעיפים החשובים. לרוב, הוא מוכתב על ידי החברה הדומיננטית אשר מבקשת לשמור על זכויותיה. מומלץ לכל משקיע לקבל ייעוץ של עורך דין זכיינות בעל מוניטין בתחום. הוא יכול לסייע לו רבות בקבלת הקלות שונות.

לכל עורך דין מנוסה יש דוגמאות של חוזה זכיינות אשר הוא יכול להציגו בפני לקוחו. עיון בחוזה כזה מלמד על התנאים המקובלים בו. קבלת זכיינות מותנית בתשלום סכום ראשוני שאיננו מוחזר, ובנוסף, בשניים קבועים חודשיים. כולם משולמים לחברה וכוללים תמלוגים הנקבעים על פי מחזורי מכירות, ובנוסף, סכום קבוע אחיד עבור פרסום וליווי שוטף. בנוסף, מתחייב הזכיין לרכוש את המוצרים מהחברה או דרכה ולנהל את הסניף על פי מדיניותה. בכל חוזה זכיינות, בין אם מדובר בזכיינות אופנה או מסעדות, או כל סוג אחר, יש סעיפים נוספים המדברים על בטחונות, הפרות, קנסות ועונשים, יציאה ממנו ועוד. ואת כולם יש להכיר.

זכיינות יכולה להיות הצלחה גדולה מאוד לכל איש עסקים בתחילת דרכו המחפש למכור מוצרים בעל מיתוג של חברה מוכרת. הוא מקבל הדרכה והשתלמות מעשית באחת מחנויות הדגל של החברה וליווי שוטף ונכנס בצורה חלקה לניהול הסניף. יחד עם זאת, עליו לדעת כי מדובר על ניהול של עסק לכל דבר ועניין וכול ההתנהלות העתידית וההשקעה הנלווית להקמה חלות עליו. כל הקלה בהסכם תסייע לו בחיסכון כספי ותוביל להכנסות גדולות יותר. לכן, חשיבות ליווי של עו"ד מנוסה בתחום דיני זכיינות.

אחת מהדרכים לעשיית עסקים היא בשיטת הזכיינות. התחום נפוץ בעסקים רבים דוגמת: מסעדנות ובתי קפה, סלולאר, רפואה, הלבשה והנעלה, מוצרי צריכה ועוד. השיטה  הזאת טובה מאוד עבור אנשי עסקים בתחילת דרכם המקבלים ליווי צמוד, הדרכה ותמיכה מנהלתית וטכנית. יחד עם זאת, גם אנשי עסקים מנוסים היודעים ואוהבים לעבוד במסגרות כאלו יכולים להפיק שפע של יתרונות מחבירה לרשת ידועה בעלת מכירות רבות. הניסיון מוכיח, כי סניף זכיינות המנוהל היטב מפיק רווחים נאים לרשת ולזכיין, ולכן, ההתקשרות עשויה לארוך זמן רב.

בכל הסכם זכיינות רשום מתווה עסקי המחייבים את שני הצדדים. הזכיין משלם לרשת סכום ראשוני וחד פעמי שאינו מוחזר עבור קבלת הזיכיון. בנוסף, שני סכומים חודשיים. הראשון, תמלוגים הנקבעים באחוזים ממחזור המכירות או על פי פרמטרים אחרים. השני הוא סכום קבוע עבור שירותי פרסום, ליווי ותמיכה. כן, מתחייב הזכיין לרכוש את המוצרים מהרשת ולנהל את הסניף על פי מדיניותה. הרשת היא הדומיננטית, ובמידה רבה, קובעת את תנאי ההסכם. יחד עם זאת, לזכיין יש אפשרויות לשנות סעיפים ותנאים מסוימים בו. מומלץ לו לקבל ייעוץ מעורך דין בעל מוניטין בתחום אשר ברשותו יש דוגמאות לחוזה זכיינות.

היזם חייב לדעת כי מדובר על ניהול עסק לכל דבר ומומלץ שיעזר בליווי עסקי מגורם מקצועי כמו עורך דין זכיינות , צריך להכין תכנית עסקית לפתיחה אשר תספק לו תמונת מצב מעודכנת על אלמנטים שונים. כל ההוצאות הכספיות הראשוניות והשוטפות חלות עליו והוא חייב לנהל את הסניף על פי אמות מידה מקצועיות. היתרון הגדול שהוא מפיק ממכירת מוצרים של חברה ממותגת הוא קהל לקוחות קבוע אשר מכיר את המותג. כך, תהיינה המכירות גבוהות כבר בראשית הדרך, בוודאי, ביחס לעסק לא מוכר בתחילת דרכו. העובדה הזאת מספקת ביטחון כלכלי רב.

איש עסקים הרוצה לקבל זיכיון מרשת מצליחה חייב לעמוד בתנאים מסוימים, להסכים לתנאים אחרים ולנהל משא ומתן שבסופו נתחם חוזה זיכיון. בכל התהליך המורכב הזה הוא חייב לקבל ייעוץ וליווי של עורך דין לענייני זכיינות בעל ניסיון בתחום. הדבר מומלץ, כמובן, לכל מי שנכנס בפעם הראשונה לעסקים אלו אבל גם לותיקים ומנוסים. השינויים באווירה העסקית, ההתפתחויות השונות ועוד גורמות לתנאים שונים להשתנות מעת לעת ועורך דין העוסק בתחום כל העת ומכיר אותו לעומק מכיר אותם ויכול לנצל את ידע והניסיון לטובת לקוחו. כל שדרוג בחוזה יכול להתבטא בכספים רבים לאורך שנים.

עורך דין לחוזים
זיכיון ניתן בתחומים שונים ביניהם: בתי קפה ומסעדות, סלולאר, רפואה, מוצרי צריכה ועוד. תנאי זיכיון הינם די מקובלים. הזכיין משלם לרשת סכום מסוים שאינו מוחזר בתמורה לקבלת הזיכיון. בנוסף, שני תשלומים חודשיים. הראשון הוא תמלוגים הנקבעים באחוזים מהמחזור החודשי ולצידם סכום קבוע עבור פרסום, תמיכה וליווי. כמו כן, הוא חייב לרכוש את המוצרים מהרשת ולנהל את הסניף על פי מדיניותה. הניסיון מלמד, כי סניף המנוהל היטב משיא רווחים נאים זכיין ולרשת כאחד. במקרים רבים, הזכיין יכול לקבל סניפים נוספים לניהול.


כל זכיין חייב לדעת כי מדובר על ניהול עסק לכל דבר. ראשית, מוטב לו שיגיע עם ניסיון וידע קודמים בתחום כמנהל או עובד בכיר בעסק דומה. גם יכולות ניהול וחוש עסקי חשובים כאן. אלו חשובים להצלחה. מעבר לכך הוא חייב יהיה להשקיע זמן רב וכספים בניהול צמוד של העסק. כולל העסקת כוח אדם, ניהול מערכת חשבונות, רכישות ותשלומים לספקים וכיוצא בזה. חוזה זיכיון טוב מהווה בסיס איתן לעסק. הרשת היא זאת הדומיננטית ומכתיבה, לרוב, את התנאים, אבל עורך דין על מוניטין יכול להשיג הקלות ללקוחו.

 

שתף מאמר

השב

דילוג לתוכן