מה זה זיכיון?

מה זה זיכיון

מה זה זיכיון?

ניהול עסקים בשיטת זכיינות מקובלת מאוד בענפים שונים במשק. כך במסעדנות ובתי קפה, הלבשה והנעלה, מוצרי צריכה, סלולאר, רוקחות ועוד. נשאלת השאלה: מה זה זיכיון? הרעיון הוא שרשת בעלת מוניטין מעוניינת לפתוח סניפים חדשים או למסור אחרים לזכיינים. כלומר: לאנשי עסקים שינהלו אותם בתנאיה הנקבעים בהסכם. השיטה הזאת יכולה להתאים לרבים כי היא מאפשרת להם למכור מוצרים ושירותים ממותגים, ובכך ליצור הכנסות כבר בתחילת הפעילות. הרשת עצמה מתרחבת מבלי להשקיע כספים ומבלי לנהל את הסניף באופן פרטני. כך נוצר מצב של ווין ווין בו שני הצדדים מרוויחים.

הרשת, כמובן, רוצה לשמור על זכויותיה ומכתיבה את ההסכם. הזכיין חייב לעמוד בתנאים הבאים: לשלם סכום ראשוני תמורת קבלת הזיכיון ובהמשך מדי חודש שני תשלומים. הראשון נקבע באחוזים מהמחזור העסקי או על פי פרמטרים אחרים, והשני הינו קבוע עבור ליווי ותמיכה, וכן, פרסום שהיא עושה. כן, הוא מתחייב לרכוש מוצרים ממנה, לנהל את הסניף בהתאם למדיניותה, להימנע מתחרות עימה ועוד. הרשת תומכת ביזם ומעבירה לו השתלמות באחד מסניפי הדגל שלה, כך, שהוא מגיע מוכן ומנוסה לתחילת הפעילות.

יתרונות נוספים הם מיקום סניפים מצוין בקניונים ובמקומות אחרים הומי קהל המאפשרים מכירה ללקוחות מזדמנים. הזכיין הינו עצמאי ומנהל את הסניף כעסק פרטי לכול דבר. הוא משקיע מכספו בהקמתו, ברכישת ציוד וסחורות, ובנוסף, מנהל את כוח האדם, מנהל מערכת חשבונות ועוד. אבל כמה מרוויח זכיין? הניסיון מוכיח כי סניף המנוהל היטב מרוויח כספים לשני השותפים. מומלץ לקבל שירותי עורך דין בעל מוניטין בתחום בעת המשא ומתן והכנת ההסכם. הידע והניסיון המצטבר שלו מגיע מליווי שוטף לעסקאות רבות קודמות. הוא יכול לבקש ולקבל הקלות והטבות עבור לקוחו בסעיפים שונים בהסכם המתגבש.

שתף מאמר

השב

דילוג לתוכן