עורך דין לחוזים

עורך דין לחוזים

עורך דין לחוזים

פעילויות עסקיות מורכבות רבות נעשות תחת המטריה של הסכם הנערך בין שני הצדדים לעסקה. יש עסקאות אשר במהלכן נערכים מיזוגים בין חברות, הקמת שותפויות, רכישת חברות או פעילות עסקית, מסירת זכיינות ועוד. חוזים עסקיים נערכים תחת כללים וחוקים ברורים שאף מעוגנים בחוק. חוזה הוא הסכם שניתן לאכוף אותו ומשום כך יש חשיבות רבה לניסוחו, יש צורך בהכנסת סעיפים המדברים על זכויות, חובות, תנאי הפרה וכדומה. עורך דין לחוזים מתמחה בעריכת הסכמים כאלו. לרוב, כל צד מסתייע בעורך דין המייצג את האינטרסים שלו ואף שומר עליהם.

עסקי זכיינות נחשבים למורכבים ובמהלכם מסכימה פירמה למסור זכיינות המוגבלת לפעילות אותה קובעים מראש. יש שמאפשרת הקמת סניף אחד או יותר. יש שמסכימים למספר חנויות, ויש פעילות שמאושרת לאזור שלם. חוזה זכיינות מאגד בתוכות את כל התנאים שהחברה דורשת על מנת לתת זיכיון. הזכיין משלם סכום כסף ראשוני לקבלת  הזכיינות, ובנוסף, סכום חדשי לפירמה. בתמורה הוא מקבל תמיכה לוגיסטית, זכות להשתמש במותג ובלוגו של החברה, פרסום חינם ועוד הטבות. הוא חייב לנהל את העסק על פי מדיניות הפירמה ועל פי תכתיבים שלה. שני הצדדים רוצים בהצלחת הפעילות, ולכן, המודל הזה מצליח במקרים רבים.

יחד עם זאת. זכיין יכול להיכשל בשל סיבות רבות שאחת מהן היא חתימה על הסכם חד צדדי שמפלה אותו לרעה ואשר אינו מאפשר לו להרוויח. נפילה כזאת יכולה להיות קשה ,שכן, מדובר על השקעות כספיות שחלקן אינן מוחזרות. הסכם זכיינות מטבעו מנוסח מהזווית של החברה הגדולה אשר דואגת, מטבע הדברים, לאינטרסים שלה. אולם גם לזכיין יש אינטרסים שהוא חייב לעמוד עליהם. יש מקרים בהם הוא לא יודע לזהות את המוקשים העלולים לפגוע בו. לעומת זאת, עורך דין לחוזים מכיר אותם מאחר ויש לו ניסיון וידע מצטברים בתחום. מומלץ להתייעץ עימו לפני החתימה.

שתף מאמר

השב

דילוג לתוכן