EN
זכיינות מזון

עסקי המזון ובמיוחד מסעדנות ובתי קפה מבוקשים מאוד בקרב אנשי עסקים המתמחים בתחום ואוהבים אותו. למרות הביקוש, מדובר על תחום רגיש שסיכויי הצלחה בו נמוכים, יחסית, לתחומים אחרים. יחד עם זאת, ניתן להצליח בו ואחת הדרכים לעשות זאת היא באמצעות קבלת זכיינות מזון של אחת הרשתות המובילות. היתרון העיקרי לכל יזם הוא, כמובן, בקבלת הזכות לממכר מוצרים ממותגים של רשת בעלת מוניטין. בדרך זאת, מובטחות הכנסות ראשוניות המגיעות מקהל לקוחות מושבע ונאמן המבססות את העסק בתחילת דרכו.
שיטת הזכיינות לרשתות נעשית על פי פרמטרים קבועים. הזכיין משלם לרשת סכום ראשוני וחד פעמי שאינו מוחזר עבור קבלת הזיכיון. בנוסף, הוא מתחייב לשלם תשלומים חודשיים. הראשון הוא סכום כספי הנקבע על פי אחוז מהמחזור החודשי או על פי פרמטרים אחרים. סכום שני הינו קבוע וניתן לטובת פרסום המבוצע על ידי הרשת ועבור ליווי עסקי, ייעוץ, תמיכה מנהלתית וכדומה. היזם מתחייב לנהל את הסניף על פי מדיניות הרשת, וכן, לרכוש ממנה את המוצרים. הרשת פטורה מניהול מתיש של הסניף ונהנית מהכנסות חד פעמיות וקבועות. הניסיון מלמד, כי סניף של רשת בעלת מוניטין המנוהל היטב מרוויח היטב ושני הצדדים נהנים.
צריך לציין, כי יזם חייב להגיע לניהול סניף כזה לאחר שצבר ידע בתחום כמנהל או כשכיר. הוא חייב להיות בעל כישורי ניהול וחוש עסקי. בנוסף, כדאי לו להיעזר במומחים בעלי ניסיון בתחום ובין היתר, עורך דין מקצועי היכול לסייע במשא ומתן ובהכנת ההסכם מול רשת המזון. לרוב, הרשת היא זאת המכתיבה את תנאי ההסכם אבל, לעיתים, מאפשרת גמישות לזכיין. עורך דין בעל ניסיון מצטבר בתחום יודע איפה יכול היזם ללחוץ כדי לקבל הטבות והקלות העשויות לסייע לו להרוויח כסף רב יותר.

זכיינות הינה שיטה טובה מאוד לעשיית עסקים המובילים להכנסות ולרווחים. מקובל למסור זכיינות בעסקי מזון שונים, ובין היתר, במסעדנות, בתי קפה, פיצות, גלידות, חומוס, פלאפל ועוד. כל צד לעסקה מרוויח יתרונות אחרים. הפירמה מתפתחת ומוסיפה סניפים ללא מעורבות ישירה שלה. בכך, היא מפחיתה את העומס על הלוגיסטיקה והמנהלה שלה. היא מקבלת סכום כסף ראשוני שלא מוחזר, וכאשר מדובר על חברת מזון גדולה, הסכומים הינם גבוהים משמעותית. בנוסף לכך, היא מקבלת תמלוגים חודשיים הנגזרים מההכנסות והרווחים השוטפים של הזכיין. היא מכתיבה את התפריט, את המדיניות, אופי הפעילות ואלמנטים אחרים, והזכיין חייב לעמוד בהם. כמעט כל רשת מזון מצליחה תציע זכיינות למכירה על הסניפים שלה.

הזכיין מקבל יכולת למכור מוצר ממותג או מוצרים של חברה בעלת מיתוג. בכך, הוא יכול לייצר מכירות נאות כבר בתחילת הדרך. בנוסף לכך, הוא מקבל הדרכה, מעבירים לו השתלמות כולל התנסות בסניף עובד של החברה. הוא מקבל תמיכה לוגיסטית, פרסום ועוד. לרוב, הסניף ממוקם במרכז מסחרי ידוע, בקניון ועוד. חשיבות של קבלת זיכיון גדולה אף יותר אצל אנשי עסקים בתחילת דרכם. כאן רמת הסיכון יורדת ביחס להקמת סניף בצורה עצמאית.

תחום המזון נחשב למסוכן מסיבות רבות שביניהן הן עלויות התפעול השונות, המיסוי, תשלומי השכר ועוד. יש צורך להיערך כלכלית מאחר ומדובר בהשקעות גבוהות כבר בתחילת הדרך. משום כך, יש צורך בפתיחת סניף במקום שיש בו תנועת קונים רבה. הדבר מבטיח רכישות של לקוחות קיימים אבל גם ממזדמנים. בנוסף למיקום, יש צורך לבדוק היטב את גובה התמלוגים והעמלות לפירמה, וכן, לבדוק פרמטרים שונים של התאמת דרישותיה למיקום הסניף, לאוכלוסיה שמסביב ועוד. מומלץ להתייעץ עם עורך דין עסקי המתמחה בנישה המיוחדת הזאת. עצות טובות ממנו ימנעו גלישה לבעיות רציניות ולהסתבכות עסקית.

כולם אוהבים לאכול גלידה, ובמיוחד, בקיץ. הישראלים מתרגלים לאכול אותה גם בחורף ומוצר זה נמכר היטב גם לתיירים. זוהי סיבה טובה לפתוח סניף למכירת גלידה וקבלת חוזה זכיינות של חברה בעלת מוניטין בתחום היא סיבה אף יותר טובה. קבלת זכיינות גלידה מאפשרת ליזם להגיע למכירות טובות כבר עם פתיחת הסניף. עומדת מאחריו חברה רצינית שלקוחות רבים אוהבים את הגלידה הנמכרת שלה. יתרון אחר הוא, שלרוב, הסניף ממוקם בקניון מוביל או במרכז מסחרי וברחוב ידועים ,כך, שמגיעים גם לקוחות מזדמנים רבים.

קבלת זיכיון לעסקים קטנים מותנית בתנאים שניתן לעמוד בהם. ראשית, קיים תשלום ראשוני וחד פעמי עבור הזיכיון שאינו מוחזר. יחד עם זאת, תמיד ניתן למכור סניף מצליח לפחות בסכום הרכישה ולעיתים, אף יותר. קיימים גם שני תשלומים חודשיים שוטפים. האחד הוא תמלוגים באחוזים ממחזורי הכספים, וכן, תשלום קבוע עבור פרסום שהרשת עושה ולצידו, ליווי שלה. היזם מתחייב לרכוש את המוצרים מהרשת ולנהל את הסניף על פי מדיניותה כולל תפריט מחירים וכדומה. הניסיון מלמד, כי סניף המנוהל היטב מספק רווחים לשני השותפים. מעבר לכך, זכיינים מוצלחים והרשת מרחיבים את שיתוף הפעולה לסניפים נוספים.

עבור יזם בתחילת דרכו, השיטה הזאת נהדרת בגלל הליווי וההדרכה שהוא מקבל מהרשת הכוללת גם השתלמות באחד מסניפי החברה. כך הוא מגיע בשל לפתיחת העסק החדש שלו. יחד עם זאת, כדאי לציין, כי מדובר על ניהול עסק לכל דבר וכי כל ההוצאות האחרות הנוספות חלות עליו. לרוב, מדובר בהשקעות רבות של כספים ושעות עבודה. התגמול מצדיק את כל אלו, ויותר. חשוב מאוד להיעזר בייעוץ ובליווי של עורך דין בעל ניסיון בתחום. הדבר חשוב, במיוחד, בעת המשא ומתן על ההסכם. כל שיפור בו לטובת היזם שווה כסף רב.

אודות הכותב

עו"ד אודי דנהירש

ראש משרד "דנהירש ושות' ובעל התמחות ייחודית בתחום הזכיינות.

עו"ד אודי דנהירש סיים את לימודיו בשנת 1997, חבר לשכת עורכי הדין בישראל, מכהן כנשיא האיגוד הישראלי למסחר אלקטרוני (ע.ר) והנו בעל ניסיון רב בתחום הקמעונאות והזכיינות בארץ ובחול, הן בצד המשפטי והן בצד היזמי.

קראו עוד אודות עו"ד אודי דנהירש