EN
ליווי בתהליך הפיכת זכיין מול מסעדה

ליווי בתהליך הפיכת זכיין מול מסעדה

המדריך שלנו לפתיחת מסעדה כזכיין בהצלחה

ישראלים אוהבים לאכול במסעדות וכמות המסעדות בישראל תעיד על כך. קיים שפע של מסעדות מסוגים שונים המייצגים מטבחים מגוונים. ניתן למצוא, בין היתר, מסעדות בעלות מוניטין השייכות לאותה רשת והפזורות בכל הארץ. חלק גדול ממסעדות אלו מנוהלות על ידי זכיינים אשר רכשו את הזיכיון מהבעלים והם מחויבים לנהל אותן על פי תנאים המוכתבים על ידיהם. מדובר, בין היתר, על תפריט זהה, מחירים דומים קודי שירות מוכתבים ועוד. במרבית המקרים ועם ניהול נכון, הקשר העסקי הזה טוב לשני הצדדים שמרוויחים ממנו. ויעידו על כך עשרות הזכיינים הקשורים אל חברות בעלות מוניטין בתומי המסעדנות, בתי הקפה ועוד. בתחום זכיינות מזון ניתן למצוא לצד המסעדות, בתי קפה, מזון מהיר ועוד..

זכיינות מסעדה מאפשרת לבעליה מכירות מוגדלות בזכות המוניטין שהרשת צברה. כך, יגיעו אליה סועדים רבים יותר לארוחות, יקיימו אצלה אירועים מיוחדים והמחזורים הכספיים הגבוהים יהיו מובטחים. בתמורה לכך משלם הזכיין לחברה סכומי כסף שחלקם הם ראשוניים ואשר אינם מוחזרים, וכן, כספים חודשיים שוטפים. הרשת מחויבת להעניק ליווי לוגיסטי למסעדה, הדרכה ותמיכה שוטפת. בנוסף, נהנית המסעדה מפרסום שוטף במסגרת הפרסום הארצי של הרשת.

כל יזם המבקש לרכוש זכיינות מסעדה חייב לדעת כי יש להשקיע כספים נוספים להקמת המסעדה, לעיצובה, לרכישת הציוד ועוד. הוא חייב להגיע בשל לעסקה כזאת מבחינה נפשית, מקצועית וכלכלית. בעת רכישת זכיינות מסעדה, הרוכש בוודאי יתקל בלבטים שונים ולכן הוא חייב להיעזר בבעלי מקצוע דוגמת רואי חשבון שיכינו עבורו תכנית עסקית שתיתן לו מושג על כל הפרויקט. הוא חייב לדעת איזה סכום ראשוני יש להשקיע, מה תזרים המזומנים הצפוי, הצפי להכנסות ראשונות, אלו קשיים כספיים עומדים בפניו ועוד. בנוסף, הוא חייב ליווי של עורך דין המתמחה בתחום הזכיינות. הוא יכול לייעץ, להסביר על נקודות רגישות, לנסות להשיג הקלות מרשת המסעדות המספקת את הזכיינות ואף ליטול חלק בעריכת ההסכם.

זכיינות מסעדה

תחום המסעדות מורכב מאוד ויש צורך להתנהל בו  בזהירות כדי להרוויח. עבור אלו אשר מחליטים, בכל אופן, לעסוק בתחום – שיטת הזכיינות יכולה להלום אותם כמו כפפה ליד. האלמנט הראשון שכבר עולה בכל סוג התקשרות כזה הוא הביטחון הכלכלי. העובדה שניתן לקבל זיכיון אצל רשת מסעדות מוכרת ומצליחה כמו זכיינות למקס ברנר, מאפשרת למכור מנות ומוצרים מבוקשים. משום כך, ייהנה כל זכיין ממכירות כבר בימים הראשונים לפתיחת המסעדה. זכיינות מסעדה יכולה להתפתח בעתיד ויזם מצליח יכול לקבל מהרשת עוד מספר מסעדות לניהול.

 

היתרונות הרבים הם גם בליווי ובתמיכה של הרשת הכוללת גם הדרכה והשתלמות מעשית באחת מסניפי הדגל של החברה, כך, שכל זכיין מחליק לתחום עם ידע מעשי. אם להוסיף לכך את העובדה שסניפי הרשת ממוקמים במקומות מבוקשים כמו קניונים מובילים, רחובות ראשיים בערים ועוד, הרי שהמסעדה נהנית גם מלקוחות מזדמנים המגיעים לאזור. ולכן, תמהיל הלקוחות מבטיח הצלחה. קבלת זכיינות לרשתות מותנית בחתימה על הסכם מתאים, ומומלץ שכל יזם יצטייד בעורך דין בעל מוניטין מטעמו היכול לייעץ וללוות את המשא ומתן ועריכת ההסכם.

תנאי זכיינות נקבעים בחוזה. כל זכיין משלם לחברה סכום חד פעמי שאינו מוחזר, ובנוסף, שני סכומים חודשיים. הראשון, תמלוגים הנקבעים על פי המחזור העסקי או על פי פרמטר אחר שנקבע במשותף, וכן, סכום קבוע עבור פרסום וליווי שוטף.  הוא מתחייב לרכוש מוצרים מהחברה או דרכה ולנהל את הסניף על פי מדיניותה. הניסיון והתוצאות העסקיות מהעבר מוכיחים כי סניף המנוהל נכון הינו בעל שולי רווח טובים מאוד, וכאשר שני הצדדים לעסקה נהנים, הרי שהקשר יכול להימשך זמן רב. מומלץ שעורך הדין המלווה יהיה מעורה בהסכם כי הוא מכיר לעומק את כל הפרטים הקטנים והחשובים.

מסעדה היא מקום בילוי מועדף על ישראלים. הם מגיעים אליה לסעודה טובה עם חברים, משפחה ועוד, לצורך מפגשים עסקיים, לאירועים חשובים ועוד. ניתן למצוא רשתות מסעדות הממוקמות בכל הארץ. חלק מהסניפים הינם בבעלות הרשת וחלקן ניתנים בזכיינות ליזמים הרוצים בכך והנמצאים מתאימים לרשת. צריך להקדים ולומר, כי כל מי שמבקש זכיינות מומלצת למסעדה חייב להכיר מהעבר את התחום לעומק. כך, כשכיר או כמנהל בעסק דומה. כן, חשוב שיהיה בעל יכולת ניהול וחוש עסקי מפותח.

בנוסף לתכונות יסוד אלו, יש לזכיין צורך להתנהל היטב, ובין היתר, לקבל ייעוץ וליווי מעורך דין עסקי המכיר מקרוב את עולם הזכיינות. עצות חשובות יחסכו לו כסף רב ויוסיפו בסיס טוב להתחלה מבטיחה. כל התקשרות נעשית על בסיס הסכם זכיינות. במסגרתו מתחייב היזם לשלם לרשת סכום ראשוני וחד פעמי עבור קבלת הזיכיון ובנוסף, שני תשלומים חודשיים. הראשון הינו תמלוגים הנקבעים באחוזים מהמחזור החודשי או על פי פרמטרים אחרים, והשני, סכום קבוע עבור פרסום של הרשת וליווי כללי. כמו כן, הוא מתחייב לרכוש מוצרים מהרשת ולנהל את הסניף על פי הנחיותיה ומדיניותה.

הניסיון מוכיח, כי סניף זכיינות המנוהל היטב מכניס לבעליו ולחברה סכומים נאים. ההתקשרות היא, לרוב, לטווח ארוך עם אפשרות לקבלת זיכיונות נוספים. תמיד עומדת לזכיין האפשרות למכור את הזכיינות לאיש עסקים אחר. היזם חייב לדעת, כי בנוסף להשקעת הללו הוא חייב בהשקעות נוספות בעת הקמת הסניף, וכן, להכין תכנית עסקית מתאימה. מעבר לכך, הוא חייב יהיה להקדיש לעסק את מיטב זמנו ולנהלו בצורה מקצועית כדי להצליח. הדבר אומר, גיוס עובדים, אחזקת מערכת חשבונאית, התעסקות עם ספקים ועוד. מומלץ לו לקבל שירות מעו”ד זכיינות בעל מוניטין.

אודות הכותב

עו"ד אודי דנהירש

ראש משרד "דנהירש ושות' ובעל התמחות ייחודית בתחום הזכיינות.

עו"ד אודי דנהירש סיים את לימודיו בשנת 1997, חבר לשכת עורכי הדין בישראל, מכהן כנשיא האיגוד הישראלי למסחר אלקטרוני (ע.ר) והנו בעל ניסיון רב בתחום הקמעונאות והזכיינות בארץ ובחול, הן בצד המשפטי והן בצד היזמי. קרא עוד

JOIN OUR PROFESSIONAL COMMUNITY

הצטרפו לקהילת הזכיינים, הרשתות והיזמים שלנו

בעולם בו ערך מוסף, ידע וכלים הם תנאי להצלחה ולצמיחה, יצרנו עבורכם קבוצת וואטסאפ שתאפשר לכם להפוך ליזמים מקצוענים ופורצי דרך.

    .Believe in yourself
    .We will do the rest
    The DNH Group